Asgari ücrete zam kaçınılmaz! İşte Anahtar Noktalar

Asgari ücrete zam yapılması kaçınılmaz görünüyor. Enflasyon, yıl ortasında asgari ücretli için oldukça ciddi bir mali darboğaza işaret ediyor. Asgari ücrete temmuzda en az yüzde 25.4 zam yapılması gerektiği belirtiliyor.

İktidarın, enflasyonla mücadele gerekçesiyle asgari ücrete zam yapmak istememesi, milyonlarca çalışanın açlık sınırının altında kalan maaşlarıyla yıl sonuna kadar devam etmesine neden olabilir. Verilere göre, asgari ücretin yıl ortasında en az yüzde 25.4 oranında eriyeceği öngörülüyor. Eğer temmuzda asgari ücrete zam yapılmazsa, 2024 sonunda asgari ücretin alım gücü ciddi şekilde azalmış olacak.

En düşük emekli aylığına da temmuzda en az yüzde 25 oranında zam yapılması kaçınılmaz görünüyor. Merkez Bankası’nın anketine göre ilk 4 ayda yüzde 18.72 olan enflasyonun, mayıs ayında yüzde 3 ve haziran ayında da yüzde 2.54 daha artması bekleniyor. Bu durumda haziran sonunda tüketici enflasyonu yüzde 25.4’e ulaşacak.

Temmuzda memur ve emeklilere gerçekleşen enflasyon hesaba alınarak zam yapılacak, ancak asgari ücrete zam yapılmaması halinde, asgari ücretlinin alım gücü ciddi şekilde düşecek. İlk 6 aylık enflasyon kaybının telafi edilebilmesi için asgari ücretin 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere en az 21.320 liraya çıkarılması gerekecek. Aksi halde, asgari ücretin bir miktar üzerinde maaş alanlarla birlikte en az 10 milyon çalışan, açlıkla karşı karşıya kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir